FAQ

1. Na czym polega leczenie Esperalem?

Wszywka alkoholowa Esperal jest lekiem o tzw. działaniu awersyjnym, który jeżeli zaszyty Pacjent wypije alkohol powoduje mnóstwo nieprzyjemnych objawów takich jak:

 • uczucie mdłości i wymioty,
 • silne bóle głowy,
 • kołatanie serca,
 • nagłe skoki ciśnienia tętniczego,
 • stany niepokoju i lęku (najczęściej występuje strach przed utratą życia).

Nieprzyjemne skutki uboczne występują już po 10-15 minutach od spożycia napojów wysokoprocentowych i nie można ich w żaden sposób się pozbyć. Objawy te mogą trwać nawet do 4h. Lęk jaki odczuwa Pacjent z wszywką alkoholową przed wystąpieniem bardzo złego samopoczucia po wypiciu alkoholu jest najczęściej wystarczającym powodem aby zachować 100% abstynencję od alkoholu i szansą na rozpoczęcie nowego trzeźwego rozdziału w swoim życiu.

2. Jak wygląda zabieg zaszycia alkoholowego? I jak długo trwa?

Aby zaimplementować wszywkę alkoholową Esperal, należy wykonać niewielkie cięcie. Nie jest ono również głębokie. Obowiązkowo powinno ono być wykonywane w sterylnych warunkach – najczęściej z użyciem znieczulenia miejscowego. Dlatego tak istotne jest wykonywanie zabiegu w specjalistycznym do tego przeznaczonym gabinecie pod okiem specjalistów. Najczęściej cięcie dokonywane jest w okolicy około pośladka, żeby wszywka była całkowicie niewidoczna (zakryta). Zabieg wszywania Esperalu trwa około pół godziny i nie wymaga okresu rekonwalescencji ani rezygnacji z pracy oraz codziennych obowiązków po wykonaniu zaszycia.

3. Czy wymagane są jakieś badania przed zabiegiem wszycia Esperalu?

Nie, nie ma takiej konieczności. Pacjent nie musi mieć wykonywanych żadnych badań przed zabiegiem implantacji Esperalu.

4. Czy do każdego zabiegu zaszycia jest wystawiane zaświadczenie?

Tak, u nas w gabinecie zaświadczenie wydawane jest każdorazowo do wszystkich zabiegów implantacji wszywki alkoholowej Esperal.

5. Czy zabieg zaszycia alkoholowego jest bezpieczny?

Tak, jest to zabieg bezpieczny i mało inwazyjny. Oczywiście jeżeli Pacjent będzie stosował się do wszystkich zaleceń pozabiegowych lekarza. Esperal ma na celu odstraszenie i zniechęcenie osobę cierpiącej na chorobę alkoholową do sięgnięcia po napoje wysokoprocentowe. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wszywki alkoholowe są bardzo skuteczne w przerwaniu tzw. ciągów alkoholowych, lecz nie leczą one bezpośrednio alkoholizmu. Po zastosowaniu Esperalu najlepiej udać się na kompleksową terapię behawioralną, która w połączeniu z terapią awersyjną jaką jest Esperal powinna dać zadowalające nas rezultaty.

6. Kiedy można wykonać zabieg wszycia Esperalu? I jakie są przeciwskazania?

Zaszycie alkoholowe jest zabiegiem, który wykonuje lekarz chirurg. Pacjent, którego zabieg dotyczy, musi być świadomy na czym polega całościowa procedura i przede wszystkim wyrazić zgodę na wszycie Esperalu (podpisać stosowny dokument). Dodatkowo, co jest szczególnie istotne zabieg może być wykonany tylko wtedy, kiedy osoba, która się na niego zgłasza nie spożywała alkoholu w ciągu ostatnich 48 godzin. Nie może również cierpieć na choroby związane z układem krążenia, cukrzycą oraz mieć jakiekolwiek dolegliwości związane ze sferą psychiczną.

7. Czy zabieg zaszycia jest bolesny? Czy wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów?

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że jest bezbolesny. Co więcej, środki znieczulające działają jeszcze przez dłuższy czas po wykonanym zabiegu, co powoduje, że Pacjent właściwie od razu jest w stanie wrócić do swoich codziennych zajęć i obowiązków. Zabieg nie wpływa również w żaden sposób na zaburzenia koncentracji, dlatego można bezpośrednio po implantacji wszywki prowadzić pojazd.

8. Czy po zabiegu zaszycia alkoholowego można pić piwo bezalkoholowe?

Choroba alkoholowa to nie tylko aspekt fizyczny, lecz także psychiczny. Jeżeli osoba uzależniona (oraz zaszyta!) chcąca walczyć z alkoholizmem pije piwo bezalkoholowe oszukuje tak naprawdę samego siebie, dodatkowo bardzo utrudniając w ten sposób całkowite wyjście z nałogu, gdyż takim postępowaniem regularnie utrwala złe nawyki związane z sięganiem po piwo. W taki sposób znacznie wzrasta ryzyko, że sięgnie ona po czysty alkohol jak zakończy terapię awersyjną Esperalem.

9. Czy po zabiegu widoczna jest blizna?

Blizna po zabiegu jest w zasadzie niewidoczna (ma ok. 1 cm.), a sam lek z Esperalem nie jest wyczuwalny, stąd jeżeli nie pochwalimy się, że zdecydowaliśmy się na wszywkę alkoholową – nikt nie powinien się zorientować.

10. Jakie są przeciwwskazania do wszycia Esperalu?

Przed zabiegiem implantacji wszywki alkoholowej Esperal lekarz specjalista zawsze przeprowadza z Pacjentem rozmowę na podstawie której stwierdza, czy dany Pacjent może być poddany zabiegowi zaszycia alkoholowego. Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są:

 • Nadwrażliwość na aktywny składnik Esperalu,
 • Cukrzyca,
 • Problemy z ciśnieniem krwi,
 • Świeżo przebyty zawał serca (6 miesięcy),
 • Zażywanie leków, które mają w swoim składzie alkohol,
 • Schizofrenia lub występowanie stanów depresyjnych,
 • Astma.